PRACOWNIA MOTORYKI I PRZEWODU POKARMOWEGO

DOSTĘPNE BADANIA:

 • Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości
 • Manometria przełyku metodą tradycyjną
 • Manometria anorektalna
 • pH metria przełykowa 24h z impedancją
 • Biofeedback odbytu

CENNIK BADAŃ:

Manometria przełyku metodą tradycyjną

460 zł

Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości

750 zł

Manometria anorektalna

400 zł

pH metria przełykowa

480 zł

pH metria przełykowa 24h z impedancją

750 zł

Biofeedback odbytu
pierwsza sesja z lekarzem

165 zł

Biofeedback odbytu
– kolejna sesja

70 zł

Biofeedback odbytu
– pakiet 10 zabiegów, 2 razy w tygodniu

650 zł

USŁUGI DODATKOWE:

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ:

 • Manometria anorektalna

  Manometria anorektalna to nowoczesna metoda diagnostyczna polegająca na pomiarze ciśnień w strefie zwieraczy odbytu i odbytnicy. Badanie umożliwia ocenę spoczynkowej i skurczowej czynności zwieraczy odbytu oraz koordynacji podczas próby parcia, a także ocenę progów uczucia w zakresie odbytnicy (przy użyciu sondy z balonem, który stopniowo wypełnia się powietrzem lub wodą). Wyniki pomiarów są rejestrowane i analizowane komputerowo. Możliwa jest ocena czucia trzewnego oraz przeprowadzenie prób czynnościowych odbytu i odbytnicy.

  Wskazania

  Manometria anorektalna znajduje zastosowania m. in. w diagnostyce nietrzymania stolca, przewlekłych zaparć, przy podejrzeniu schorzeń wymagających leczenia chirurgicznego (wady wrodzone odbytu i odbytnicy, choroba Hirschsprunga, zabiegi proktologiczne i onkologiczne) oraz w ocenie stanów pooperacyjnych (m.in.: po operacjach guzków krwawniczych i przetok około odbytniczy). Pomiary manometryczne wykorzystuje się także w treningu biofeedback w nieoperacyjnym leczeniu nietrzymania i dyssynergii zwieraczy odbytu.

  Przygotowania do badania:

  W dniu poprzedzającym badanie wykonuje się zazwyczaj lewatywę w celu oczyszczenia odbytnicy.

  Przeprowadzenie badania:

  Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej na lewym boku z kończynami dolnymi ugiętymi w stawach biodrowych i kolanowych, w specjalnej pracowni zapewniającej pacjentowi odpowiedni komfort i intymność. Sonda pomiarowa pokryta jest cienką warstwą obojętnego żelu w celu ułatwienia wprowadzenia jej do bańki odbytnicy na głębokość około 10 cm. Badanie jest bezbolesne, trwa około 20 min. W badaniu wykorzystywany jest sprzęt jednorazowy.

  Badanie nie jest obciążone ryzykiem istotnych powikłań. Sonda jest niewielkich rozmiarów, a więc badanie nie powoduje dolegliwości bólowych.

 • Manometria przełyku

  MANOMETRIA PRZEŁYKU WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI

  Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości jest to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne stosowane w gastroenterologii, polegająca na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia (napięcia) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku. Dzięki badaniu manometrii przełyku możliwa jest ocena wielu parametrów decydujących o jego czynności i tym samym mogących wpływać na występowanie opisywanych przez chorego dolegliwości, i są to: podstawowe ciśnienie spoczynkowe dolnego zwieracza przełyku, relaksacja po akcie połykania, jego długość całkowita i długość odcinka brzusznego, a także czynność trzonu przełyku oraz parametry górnego zwieracza przełyku mogące mieć wpływ na powstawanie zaburzeń połykania.

  Manometria ocenia także czynność trzonu przełyku. Badanie jest wykorzystywane w rozpoznawaniu zaburzeń połykania i zaburzeń motoryki. Po wykluczeniu przyczyn anatomicznych, za dysfagię mogą być odpowiedzialne zaburzenia perystaltyki przełyku, co można stwierdzić dopiero na podstawie badań manometrycznych. Duży problem diagnostyczny stanowią bóle w klatce piersiowej, które występują w refluksie żołądkowo-przełykowym, zaburzeniach motoryki przełyku, przepuklinie roztworu przełykowego przepony i noszą nazwę ?? bólów niekardiologicznych ??, a odpowiedzialny jest za nie najczęściej skurcz przełyku.

  Manometrię powinno się wykonywać u pacjentów z utrzymującymi się dolegliwościami o podłożu przełykowym, u których endoskopia lub badanie radiologiczne przełyku nie pozwoliły postawić jednoznacznego rozpoznania. Badanie wykonuje się wprowadzając cewnik przez nos do przełyku, a następnie dokonuje się prób czynnościowych i pomiaru ciśnień w zakresie zwieraczy i trzonu przełyku. Badanie jest bezbolesne, dyskomfort może sprawiać założenie cewnika do przełyku, ponieważ niektórych osób dochodzi do pobudzenia odruchu wymiotnego, kaszlu i łzawienia.

  wskazania do manometrii przełyku:

  • diagnostyka zaburzeń połykania
  • pierwotne zaburzenia motoryki trzonu
  • achalazja
  • choroby spastyczne przełyku ( DES, wzmożone LESP, przełyk ??dziadka do orzechów??, N/MT), bóle przełyku podczas połykania
  • wtórne zaburzenia motoryki przełyku
  • diagnostyka choroby refleksowej przełyku
  • uzupełnienie rozpoznania w diagnostyce kompleksowej
  • nietypowe objawy choroby refluksowej przełyku
  • niepowodzenia leczenia choroby refluksowej przełyku
  • ocena nieprawidłowości perystaltyki przed planowaną fundoplikacją i zabiegami na przełyku w celu ustalenia położenia sondy pH-metrycznej
  • diagnostyka bólów zamostkowych (NCCP- Non Cardic Chest Pain )
  • w chorobach ogólnoustrojowych, obejmujących przewód pokarmowy (choroby tkanki łącznej, choroby metaboliczne-cukrzyca, niedoczynność tarczycy)
  • wykluczenie etiologii przełykowej zaburzeń połykania i łaknienia w anoreksji

  Nie opisano żadnych poważnych powikłań tego badania (możliwe niewielkie krwawienie z nosa z podrażnienia mechanicznego, ustępujące samoistnie).

 • ph-metria przełykowa

  WIELKONAŁOWA IMPENDANCJA PROWADZONA ŁĄCZNIE Z 24-GODZINNĄ pH-METRIĄ PRZEŁYKU

  Wielokanałowa impedancja prowadzona łącznie z 24-godzinną pH-materią przełykową jest badaniem pozwalającym na ocenę refluksu żołądkowo-przełykowego. Ocena impedancji pozwala na rozpoznaniu refluksu i określenie jego zasięgu, natomiast pomiar pH umożliwia ustalenie, czy epizody refleksowe mają charakter kwaśny, słabo kwaśny czy niekwaśny. Technika ta pozwala ponadto określić skład fizyczny zarzucanej do przełyku treści wyróżniającej refluks płynny, gazowy i mieszany. Badanie z zastosowaniem tej metody umożliwia także powiązanie dolegliwości odczuwanych przez pacjenta z zarejestrowanymi epizodami refluksu.

  Przygotowanie do badania:

  dla uniknięcia wymiotów podczas zakładania sondy zaleca się pozostanie na czczo przez 6 godzin. Poinformuj lekarza o zażywanych lekach i zastosuj się do jego zaleceń odnośnie ich stosowania
  w okresie kilku dni przed badaniem i w czasie jego trwania. Z reguły zaleca się wstrzymanie od przyjmowania inhibitorów pompy protonowej przez 14 dni przed badaniem, innych leków wpływających na wydzielanie żołądkowe i leków prokinetycznych przez 7 dni oraz leków zobojętniających przez 24 godziny przed badaniem.

  Przebieg badania:

  po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa i gardła preparatem znieczulającym w żelu lub aerozolu, przez nos wprowadza się do przełyku sondę wyposażoną w metalowe pierścienie umieszczone na różnej wysokości, które rejestrują zmiany impedancji  i pH. Stałość położenia pierścieni uzyskuje się przyklejając sondę plastrem do nosa. Urządzenie rejestrujące przez okres badania nosi się na pasie (analogiczne do rejestracji EKG metodą Holtera). W trakcie badania należy zachowywać się w sposób naśladujący normalną codzienną aktywność (ze względu na ryzyko zniszczenia urządzenia nie ma możliwości brania prysznica). Posiłki powinny być spożywane tak jak w każdym innym dniu. Dla potrzeb oceny wyników badania należy za pomocą odpowiednich przycisków rejestratora (lub w specjalnie prowadzonym dzienniku) zaznaczyć początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienia zgagi lub bólu w klatce piersiowej. Po upływie 24 godzin sondę usuwa się a dane z rejestratora przesyła się do komputera.

  Postępowanie po badaniu:

  badanie nie wymaga żadnego specjalnego postępowania po jego zakończeniu.

  Powodzenie badań jak również jego zupełnego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. W przypadku impedancji z pH-materią nie opisano jednak istotnych powikłań. Sonda jest materiałem zużywalnym, jednorazowym.

  Istotne informacje: Należy poinformować lekarza prowadzącego oraz lekarza badającego jeżeli u Pani/ Pana występują problemy z krzepnięciem krwi, uczulenia na leki, stosowanie leków p/krzepliwych oraz leków p/płytkowych

MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ 71 700 05 31
LUB WYPEŁNIJ FORMULARZ, A ODDZWONIMY!GODZINY OTWARCIA

Centrum Medyczne OMNI Clinic
pon – pt: 7.00 – 20.00
sb: 8.00 – 14.00

 

 

Nasi partnerzy:

 

 

Centrum Medyczne OMNI Clinic

ul. Legnicka 56,Wrocław
Budynek LBH (obok Magnolii) Piętro 1

Rejestracja do specjalistów: 71 700 05 31
Pracownia endoskopii: 71 700 05 31
Pracownia motoryki przewodu pokarmowego: 71 700 05 31

rejestracja@omniclinic.pl

Centrum Medyczne OMNI Clinic

KRS:0000680893
NIP: 8982233588