OMNI Clinic Wrocław to kompleksowa diagnostyka i nowoczesne metody leczenia. W ramach naszych usług dostępna jest także konsultacja proktologiczna z rektoskopią. Badanie to jest przeprowadzane zarówno w ramach diagnostyki, jak i w celu terapeutycznym.
Badanie odbytu – rektoskopia. Na czym polega?
Rektoskopia to badanie endoskopowe odbytnicy. Polega na wprowadzeniu przez odbyt rektoskopu, czyli sztywnej rurki o długości 20-30 cm. W przypadku dorosłych rektoskop ma średnicę 2 cm, natomiast w ramach badań u dzieci stosuje się sprzęt medyczny o średnicy 1 cm.
Badanie odbytu (rektoskopia odbytu) jest zalecana w przypadku:
-
podejrzenia raka jelita grubego,
-
występowania krwawienia z odbytu,
-
kłopotów z wypróżnianiem (biegunki, zaparcia o niewyjaśnionych przyczynach),
-
niewyjaśnionego spadku masy ciała pacjenta,
-
śladów krwi w kale,
-
podejrzenia polipów,
-
niedokrwistości z niewyjaśnionych przyczyn.
W ramach badania lekarz może także przeprowadzić zabiegi usunięcia polipa czy ciała obcego z odbytu. Rektoskopia jest również wykonywana w celu zatamowania krwawienia z guza lub owrzodzenia w jelicie grubym. W ramach badania lekarz może pobrać wycinek błony śluzowej jelita grubego do badania histopatologicznego.
Badanie jakim jest rektoskopia, może powodować dyskomfort psychiczny u pacjenta oraz uczucie parcia na stolec. Przed badaniem lekarz decyduje o podaniu pacjentowi leków uspokajających lub przeciwbólowych. Aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości bólowych, rektoskop jest smarowany środkiem znieczulającym. Jeśli pacjent w trakcie badania poczuje ból, powinien poinformować o tym lekarza. Konsultacja medyczna jest także wskazana w przypadku wystąpienia gorączki czy krwawienia z odbytu po badaniu.
Jak przygotować się do rektoskopii?
Każde badanie układu pokarmowego, w tym rektoskopia, przygotowanie pacjenta opiera się przede wszystkim na płynnej, lekkostrawnej diecie. W zależności od decyzji lekarza pacjent może mieć także wykonaną lewatywę lub wlewy doodbytnicze. W przypadku osób z niskim poziomem białych krwinek podawany jest również dożylnie antybiotyk.
Czeka Cię rektoskopia? Przygotowanie do badania zwykle wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych testów. Mowa o EKG, diagnostyce w kierunku wirusa żółtaczki zakaźnej czy badaniu krzepnięcia krwi. Szczegółowe informacje na temat przygotowania i diety otrzymasz w momencie rejestracji na badanie.
Rektoskopia w OMNI Clinic Wrocław
Jeśli zależy Ci na szybkiej diagnostyce, umów się na badanie jelita grubego (rektoskopia) prywatnie. W OMNI Clinic zapewnimy Ci dostęp do najnowszej aparatury medycznej i opiekę doświadczonego zespołu medycznego. Zadbamy o to, aby badanie odbyło się w spokojnej, intymnej atmosferze.
Rejestracja na badania i wizyty lekarskie w OMNI Clinic jest prowadzona od poniedziałku do soboty. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub skorzystać z formularza rejestracji online. Zapraszamy także do rejestracji wizyt u specjalistów osobiście, w siedzibie kliniki (ul. Legnicka 56 we Wrocławiu).
Cena za poszczególne badania, zabiegi i konsultacje lekarskie jest dostępna w zakładce cennik na naszej stronie internetowej.