Fibroscan

4.3/5 - (284 votes)
Informacje o badaniu

Elastografia wątroby metodą FibroScan w OMNI Clinic Wrocław

FibroScan to urządzenie służące do nieinwazyjnej, szybkiej i bezbolesnej oceny stopnia zaawansowania stłuszczenia i zwłóknienia wątroby.

Badanie FibroScan jest obecnie zalecane w diagnostyce wstępnej chorób wątroby i pozwala do minimum ograniczyć konieczność wykonania biopsji wątroby z badaniem pobranego wycinka, która jest tradycyjną metodą oceny włóknienia. Aby uniknąć inwazyjnej biopsji, możliwe są metody nieinwazyjne np. metoda elastograficzna, czyli FibroScan. Elastografia wykorzystuje właściwości mechaniczne miąższu wątroby: w trakcie badania sprężystości wątroby, można ocenić jej zwłóknienie.

Elastografia wątroby metodą FibroScan ma szeroki zakres oceny, który można wykorzystać do prognozowania niekorzystnych następstw choroby i przewidywania ryzyka wystąpienia powikłań przewlekłej choroby wątroby.

Badanie FibroScan – przebieg

Badanie FibroScan wykonuje się na skórze Pacjenta. W miejscu przestrzeni międzyżebrowej przykładana jest głowica wyposażona w generator, który emituje drgania. Fale mechaniczne docierają do wątroby w czasie zależnym od stopnia włóknienia narządu. Elastografia wątroby metodą FibroScan ma na celu zmierzenie prędkości docierania tych fal. Wynik podaje się w kilopaskalach, a następnie przelicza na skalę METAVIR, stosowaną między innymi w zabiegach biopsji.

FibroScan to całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne badanie wątroby. Nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia tkanek ani nie wymaga pobrania krwi od Pacjenta. Jednocześnie pozwala na precyzyjną diagnostykę. Technologia, którą posługuje się elastografia wątroby FibroScan, umożliwia ocenienie dużo większego obszaru narządu w porównaniu z biopsją polegającą na pobraniu wycinka. Cena badania także wypada znacznie korzystniej na tle dostępnych na rynku alternatyw.

Poniżej prezentujemy film instruktażowy, na którym zaprezentowano, w jaki sposób przebiega nieinwazyjne badanie wątroby FibroScan.

Badanie w OMNI Clinic Wrocław:

  • elastografia wątroby metodą FibroScan trwa 5-10 minut;

  • badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne – na skórze odczuwalne są jedynie delikatne wibracje emitowane przez głowicę;

  • FibroScan przeprowadza się zamiast biopsji igłowej, chyba że dany przypadek wymaga pobrania wycinka;

  • elastografia wątroby to sposób na szybkie rozpoznanie potrzeb Pacjenta, a także punkt wyjścia do dalszej diagnostyki w zakresie hepatologii;

  • może również pełnić funkcję badania przesiewowego w przypadku osób, u których nie wykryto wcześniej choroby wątroby;

  • FibroScan wątroby wiąże się z krótkim czasem oczekiwania.

Cena FibroScan w OMNI Clinic Wrocław podawana jest podczas rejestracji internetowej oraz telefonicznej.

Dlaczego warto wykonać badanie elastograficzne wątroby?

Elastografia wątroby FibroScan służy analizie stopnia włóknienia wątroby. Dzięki niskiej inwazyjności może z powodzeniem zastąpić pobranie wycinka. Fibroscan jako bezigłowa biopsja wątroby pozwala w szybki, a także całkowicie bezbolesny sposób określić potrzeby Pacjenta i zalecić rodzaj dalszych badań oraz przebieg terapii. Ta metoda jest dziś standardem w zakresie diagnostyki hepatologicznej. Badanie elastograficzne wątroby preferują największe towarzystwa naukowe zajmujące się hepatologią. Precyzję FibroScan doceniono zwłaszcza w diagnostyce schorzeń takich jak przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C czy stłuszczenie wątroby.

Fibroscan – przygotowanie do badania

W zakres usług OMNI Clinic Wrocław wchodzi elastografia FibroScan. Przygotowanie do badania nie jest bardzo skomplikowane. Trzeba pojawić się na czczo lub minimum 6h po zjedzeniu ostatniego posiłku. Na badanie elastograficzne wątroby należy także zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną związaną ze schorzeniem. Potrzebna jest historia choroby oraz wyniki diagnostyki laboratoryjnej – zwłaszcza aktywności ALAT. W dniu, w którym ma zostać przeprowadzona elastografia wątroby FibroScan, nie można również stosować używek ani pić alkoholu.

Zapraszamy do OMNI Clinic Wrocław na FibroScan wątroby

Poradnia OMNI Clinic Wrocław wykonuje badanie elastograficzne wątroby Fibroscan. Cena usługi podawana jest podczas rejestracji internetowej oraz telefonicznej. Zapraszamy Pacjentów zainteresowanych diagnostyką w zakresie hepatologii przy użyciu całkowicie bezinwazyjnej i bezpiecznej metody. FibroScan wątroby przeprowadzamy w oparciu o indywidualne potrzeby chorego.

Specjalistyczna wiedza, profesjonalne podejście oraz najwyższej klasy sprzęt pozwalają nam odpowiednio rozpoznać dane schorzenie, a także zalecić najbardziej skuteczną metodę leczenia.

Personel wykonujący badania

dr n. med. Jarosława Semianów-Wejchert

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: tak

Przyjmuje dzieci: nie

Dodatkowe informacje: wykonuje USG jamy brzusznej, badanie FibroScan (ocena wątroby) oraz opisuje testy oddechowe (test wodorowy oraz test wodorowo-metanowy)

Cennik

Konsultacja gastroenterologiczna

Cena badania: 250

Test wodorowy

Cena badania: 180

Test wodorowo-metanowy

Cena badania: 350

Badanie FibroScan

Cena badania: 300

71 700 05 31

lek. Paweł Iwanicki

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: tak

Przyjmuje dzieci: nie

Dodatkowe informacje: konsultuje pacjentów w poradni, opisuje testy wodorowe oraz wodorowo-metanowe w pracowni testów oddechowych oraz wykonuje badanie FibroScan

Cennik

Konsultacja gastroenterologiczna

Cena badania: 250

Konsultacja hepatologiczna

Cena badania: 250

Test wodorowy

Cena badania: 180

Test wodorowo-metanowy

Cena badania: 350

Fibroscan

Cena badania: 300

Ph-metria 24h z impedancją

Cena badania: 850

71 700 05 31

Najnowsze opinie pacjentów o naszych usługach

 

Rejestracja online

Zapraszamy do korzystania z internetowej rejestracji do poradni i lekarzy Centrum Medycznego OMNI CLinic we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56.