Rektoskopia

4.5/5 - (113 votes)
Informacje o badaniu

OMNI Clinic Wrocław to kompleksowa diagnostyka i nowoczesne metody leczenia. W ramach naszych usług dostępna jest także konsultacja proktologiczna z rektoskopią. Badanie to jest przeprowadzane zarówno w ramach diagnostyki, jak i w celu terapeutycznym.

Badanie odbytu – rektoskopia. Na czym polega?

Rektoskopia to badanie endoskopowe odbytnicy. Polega na wprowadzeniu przez odbyt rektoskopu, czyli sztywnej rurki o długości 20-30 cm. W przypadku dorosłych rektoskop ma średnicę 2 cm, natomiast w ramach badań u dzieci stosuje się sprzęt medyczny o średnicy 1 cm.

Badanie odbytu (rektoskopia odbytu) jest zalecana w przypadku:

  • podejrzenia raka jelita grubego,

  • występowania krwawienia z odbytu,

  • kłopotów z wypróżnianiem (biegunki, zaparcia o niewyjaśnionych przyczynach),

  • niewyjaśnionego spadku masy ciała pacjenta,

  • śladów krwi w kale,

  • podejrzenia polipów,

  • niedokrwistości z niewyjaśnionych przyczyn.

W ramach badania lekarz może także przeprowadzić zabiegi usunięcia polipa czy ciała obcego z odbytu. Rektoskopia jest również wykonywana w celu zatamowania krwawienia z guza lub owrzodzenia w jelicie grubym. W ramach badania lekarz może pobrać wycinek błony śluzowej jelita grubego do badania histopatologicznego.

Badanie jakim jest rektoskopia, może powodować dyskomfort psychiczny u pacjenta oraz uczucie parcia na stolec. Przed badaniem lekarz decyduje o podaniu pacjentowi leków uspokajających lub przeciwbólowych. Aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości bólowych, rektoskop jest smarowany środkiem znieczulającym. Jeśli pacjent w trakcie badania poczuje ból, powinien poinformować o tym lekarza. Konsultacja medyczna jest także wskazana w przypadku wystąpienia gorączki czy krwawienia z odbytu po badaniu.

Jak przygotować się do rektoskopii?

Każde badanie układu pokarmowego, w tym rektoskopia, przygotowanie pacjenta opiera się przede wszystkim na płynnej, lekkostrawnej diecie. W zależności od decyzji lekarza pacjent może mieć także wykonaną lewatywę lub wlewy doodbytnicze. W przypadku osób z niskim poziomem białych krwinek podawany jest również dożylnie antybiotyk.

Czeka Cię rektoskopia? Przygotowanie do badania zwykle wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych testów. Mowa o EKG, diagnostyce w kierunku wirusa żółtaczki zakaźnej czy badaniu krzepnięcia krwi. Szczegółowe informacje na temat przygotowania i diety otrzymasz w momencie rejestracji na badanie.

Rektoskopia w OMNI Clinic Wrocław

Jeśli zależy Ci na szybkiej diagnostyce, umów się na badanie jelita grubego (rektoskopia) prywatnie. W OMNI Clinic zapewnimy Ci dostęp do najnowszej aparatury medycznej i opiekę doświadczonego zespołu medycznego. Zadbamy o to, aby badanie odbyło się w spokojnej, intymnej atmosferze.

Rejestracja na badania i wizyty lekarskie w OMNI Clinic jest prowadzona od poniedziałku do soboty. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub skorzystać z formularza rejestracji online. Zapraszamy także do rejestracji wizyt u specjalistów osobiście, w siedzibie kliniki (ul. Legnicka 56 we Wrocławiu).

Cena za poszczególne badania, zabiegi i konsultacje lekarskie jest dostępna w zakładce cennik na naszej stronie internetowej.

Personel wykonujący badania

Dr n. med. Zbigniew Buldańczyk

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: nie

Przyjmuje dzieci: nie

Dodatkowe informacje: specjalizuje się w proktologii oraz w drobnych zabiegach (usuwanie zmian skórnych, pieprzyków)

Cennik

Konsultaca chirugiczna

Cena badania: 250

Konsultacja proktologiczna

Cena badania: 250

Konsultacja proktologiczna z anoskopią

Cena badania: 350

71 700 05 31

Najnowsze opinie pacjentów o naszych usługach

 

Rejestracja online

Zapraszamy do korzystania z internetowej rejestracji do poradni i lekarzy Centrum Medycznego OMNI CLinic we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56.