Spirometria

4.6/5 - (172 votes)
Informacje o badaniu

Spirometria, czyli badanie czynnościowe układu oddechowego, to sprawdzona i bezpieczna metoda na ocenę objętości oraz pojemności płuc. W ramach badania sprawdzana jest prawidłowość każdego z etapów cyklu oddychania. Wykonanie spirometrii może zlecić alergolog lub pulmonolog. Możesz także zapisać się na badanie w ramach profilaktyki. W OMNI Clinic spirometria jest przeprowadzana przez doświadczony personel medyczny. Wykonasz u nas pełną diagnostykę, a jeśli wyniki badań będą wskazywać na konieczność leczenia, nasi lekarze zapewnią Ci kompleksową opiekę medyczną.

Kto powinien wykonać spirometrię?

Spirometria to badanie przeprowadzane zarówno w ramach diagnostyki, profilaktyki, jak i oceny dotychczasowego leczenia pacjenta. Badanie jest zalecane osobom po 40. roku życia i palaczom. Wykonuje się ją także u pacjentów, którzy mają duszności i problemy ze swobodnym oddychaniem. Spirometria to cenne badanie diagnostyczne w kierunku takich chorób jak m.in.:

  • astma,
  • mukowiscydoza,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • alergia.

Badanie jest również przeprowadzane u pacjentów po przeszczepie płuc.

Przeciwwskazaniami do wykonania spirometrii są:

  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
  • niedawno przebyte operacje okulistyczne, kardiologiczne,
  • tętniak aorty i tętniak tętnic mózgowych,
  • kłopoty z kontrolowaniem ciśnienia tętniczego,
  • niedawno przebyty udar mózgu lub zawał serca.

Jak wygląda badanie spirometryczne?

Spirometria to szybkie i bezbolesne badanie, wymagające dobrej komunikacji między pacjentem a osobą przeprowadzającą test. W trakcie badania pacjent przyjmuje pozycję siedzącą. Obejmuje ustami ustnik, a na jego nos zakładana jest specjalna klamra. W pierwszym etapie spirometrii pacjent oddycha spokojnie przez usta. Na podstawie sygnału od lekarza/technika, pacjent bierze głęboki wdech i wykonuje długi wydech. Ważne jest, aby słuchać uważnie poleceń personelu medycznego i nie przerywać badania. Wydech powinien trwać do momentu, w którym pacjent otrzyma sygnał o zakończeniu testu. Aby wyniki badania spirometrycznego były miarodajne, powtarza się je trzykrotnie. Zbliżone wyniki każdego z badań wskazują na prawidłowy przebieg testu. Uzyskane przez pacjenta rezultaty są ocenianie na podstawie przyjętych norm, biorących pod uwagę wiek, płeć, wagę, wzrost czy styl życia pacjenta.

Jak przygotować się do badania spirometrycznego?

Spirometria to badanie bezinwazyjne, niewymagające specjalnego przygotowania pacjenta. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Aby badanie spirometryczne przebiegło w sposób prawidłowy, a jego wyniki nie były zafałszowane, zadbaj o odpoczynek przed wizytą u lekarza. W dniu badania wybierz ubranie niekrępujące ruchów. Nie pal i nie pij alkoholu. Zjedz lekki posiłek na 2-3 godziny przed planowanym badaniem. Rejestrując się na wizytę, poinformuj lekarza o lekach, które zażywasz. Niektóre z nich mogą wpływać na przebieg badania – w takim przypadku pacjent jest proszony o ich odstawienie.

Spirometria cena badania we Wrocławiu – rejestracja w OMNI Clinic

Jeśli chcesz umówić się na badanie spirometryczne prywatnie, a Twoim miejscem zamieszkania jest Wrocław lub okolice, zapraszamy Cię do wizyty w OMNI Clinic. Nasz zespół medyczny zadba o Twój komfort w trakcie badania i przeprowadzi Cię przez cały proces diagnostyczny. Rejestracja na badanie jest możliwa na kilka sposobów. Umów termin wizyty tak, jak wolisz: osobiście, online, telefonicznie lub wysyłając do nas wiadomość e-mail.

Interesuje Cię Spirometria? Cena za badanie i konsultacje jest podana w zakładce cennik na stronie kliniki. W razie pytań prosimy o kontakt.

Personel wykonujący badania

lek. Łucja Wiciak

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: tak

Przyjmuje dzieci: tak

Dodatkowe informacje: Konsultuje osoby dorosłe oraz dzieci pow. 6 r.ż. W trakcie wizyty możliwość wykonania spirometrii, testów alergicznych, testów płatkowych oraz odczulania.

Cennik

Konsultacja pulmonologiczna

Cena badania: 250

Konsultacja alergologiczna

Cena badania: 250

71 700 05 31

lek. Elżbieta Bielecka

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: tak

Przyjmuje dzieci: nie

Dodatkowe informacje: wykonuje USG

Cennik

Konsultacja pulmonologa

Cena badania: 250

Spirometria

Cena badania: 70

71 700 05 31

Lek. Janusz Wójcicki

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: nie

Przyjmuje dzieci: nie

Cennik

Konsultacja pulmonologiczna

Cena badania: 250

Spirometria

Cena badania: 70

71 700 05 31

Lek. Patrycja Szymkowska

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: tak

Przyjmuje dzieci: nie

Dodatkowe informacje: Konsultuje osoby dorosłe. W trakcie wizyty możliwość wykonania spirometrii, testów alergicznych, testów płatkowych oraz odczulania.

Cennik

Konsultacja alergologiczna

Cena badania: 250

71 700 05 31

Najnowsze opinie pacjentów o naszych usługach

 

Rejestracja online

Zapraszamy do korzystania z internetowej rejestracji do poradni i lekarzy Centrum Medycznego OMNI CLinic we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56.