PHmetria przełykowa z impedancją (24 godzinna)
24-godzinna pHmetria przełykowa z impedancją to badanie wykorzystywane w diagnostyce schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala rozpoznać chorobę refluksową przełyku (zarówno przy refluksie kwaśnym, jak i niekwaśnym), zwłaszcza wówczas, gdy nie ma zmian zapalnych w przełyku w gastroskopii.
Dzięki badaniu można również ustalić rozpoznanie choroby refluksowej w przypadku objawów nietypowych, pozaprzełykowych, opisywanych najczęściej w konsultacji laryngologicznej (np. chrypka, kaszel, zapalenie krtani), ocenić skuteczność stosowanych leków przeciwrefluksowych, wykluczyć refluks przy objawach wcześniej sugerujących to schorzenie (wówczas można rozpoznać nadwrażliwość przełyku na kwas lub zgagę czynnościową), czy w przypadkach braku poprawy po dotychczasowym leczeniu (jako badanie uzupełniające) – ustalić wskazania do zabiegu operacyjnego.
Badanie jest niebolesne, wykonuje się je przy pomocy bardzo cienkiej (ok. 1 mm grubości) sondy, którą wprowadza się przez nos do przełyku po miejscowym znieczuleniu żelem.
Sonda jest pozostawiona w takiej pozycji przez 24 godziny. Pacjent otrzymuje również odpowiednie urządzenie rejestrujące oraz dzienniczek, w których zaznacza wykonywane czynności lub objawy np.: spożywanie posiłku, leżenie, zgagę, pieczenie, czkawkę, kaszel itd. Dzięki temu lekarz opisujący badanie może ocenić obiektywnie, czy występuje u pacjenta refluks, a jeśli tak, to jakiego jest rodzaju i nasilenia oraz czy objawy podawane przez pacjenta korelują z nasileniem tego refluksu. To zaś umożliwia podjęcie optymalnego dla danego pacjenta leczenia.
Pacjent przed badaniem powinien być na czczo (tzn. bez jedzenia i picia przez co najmniej 6 godzin), natomiast w czasie badania można normalnie spożywać posiłki i płyny pod warunkiem zapisania ich w dzienniczku obserwacji.
Przeważnie na 10-14 dni przed pHmetrią należy odstawić leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego, takie jak inhibitory pompy protonowej (pantoprazol, omeprazol, esomeprazol itp. czy H2blokery (ranitydyna, famotydyna), jednak należy to indywidualnie ustalić z lekarzem – być może chce on wykonać badanie w celu oceny skuteczności leczenia – wtedy leków się nie odstawia.
Badanie opisywane jest do 14 dni od wykonania.
lek. Paweł Iwanicki
Wizyty stacjonarne: tak
Teleporady: tak
Przyjmuje dzieci: nie
Dodatkowe informacje: konsultuje pacjentów w poradni, opisuje testy wodorowe oraz wodorowo-metanowe w pracowni testów oddechowych oraz wykonuje badanie FibroScan
Cennik
Cena badania: 250zł
Cena badania: 250zł
Cena badania: 180zł
Cena badania: 350zł
Cena badania: 300zł
Cena badania: 850zł
Najnowsze opinie pacjentów o naszych usługach
DoskonałaNa podstawie 2114 opiniiEdyta Kowalczyk08/02/2024Super bardzo zaangażowana lekarz pulmonolog.Polecam serdecznieMarek Bykowski08/02/2024Ocena zdrowia kardiologicznego. Wszystko wyjaśnione w zrozumiały sposób, zaordynowane dodatkowe leki . Pełen profesjonalizm.Janusz Kawa08/02/2024Każda wizyta u doktora Wójcickiego to pokaz profesjonalizmu!!Aneta Biercewicz08/02/2024Porady udzielone mi w sposób profesjonalny. Dowiedziałam sie bardzo istotnych rzeczy o swojej chorobie. Pan Doktor bardzo miły,.dużo tłumaczył, udzielał wskazówek. Polecam!!Zyga Pownuk08/02/2024Jestem zadowolony z podejścia do pacjenta, punktualności wizyt oraz przede wszystkim profesjonalizmu, od recepcji przez pielęgniarki po lekarzy i ich konsultacje. DziękujęGosia K08/02/2024Wszystko fajnie, tylko opóźnienie trochę przeszkadza 😉
Rejestracja online
Zapraszamy do korzystania z internetowej rejestracji do poradni i lekarzy Centrum Medycznego OMNI CLinic we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56.