Badanie dopperowskie – Informacje
Badania USG dzięki swojej dokładności umożliwiają postawienie precyzyjnej diagnozy przez lekarza. W naszym centrum medycznym mamy aparaty USG pozwalające na przeprowadzanie kompleksowych badań USG, w tym badań jamy brzusznej, tarczycy, piersi, węzłów chłonnych, stawów i mięśni, serca czy badanie DOPPLERA żył i tętnic.
Badanie USG Doppler żył i tętnic
Badanie USG polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, o wysokiej częstotliwości, które odbijając się echem od badanej tkanki, są rejestrowane i przetwarzane w aparacie USG w formie obrazu. Dzięki temu lekarz, wykonujący badanie może zweryfikować budowę poszczególnych narządów i tkanek. Badanie USG DOPPLER naczyń umożliwia m in. stwierdzenie obecności zwężeń naczyń i niedrożności w przebiegu procesów chorobowych i miażdżycy, a także dokładny pomiar prędkości przepływu krwi, przedstawiany na specjalnym wykresie. Badanie dopplerowskie służy również diagnostyce objawów niedokrwienia centralnego systemu nerwowego (zawrotów głowy, szumów, omdleń) i ocenie miażdżycy.
Czy badanie USG boli i czy jest bezpieczne?
Badanie USG Doppler tętnic i żył jest całkowicie bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla personelu wykonującego. Wykonuje się je także u dzieci i kobiet w ciąży. Badanie dopplerowskie jest przeprowadzane zwykle w pozycji leżącej, jednak w przypadku badania w obrębie kończyn dolnych pacjent może zostać poproszony o przyjęcie pozycji stojącej. Badanie USG można wielokrotnie powtarzać, a to niezmiernie ważne, bo dzięki USG lekarz szybko i bezboleśnie poznaje wnętrze naszego organizmu i może kontrolować postęp w leczeniu. W zależności od obszaru ciała badanie Dopplera trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Przygotowanie do badania USG
Badanie USG Doppler żył i tętnic nie wymaga wcześniejszego przygotowania w większości przypadków. Jedynie badanie dopplerowskie wykonywane przez powłoki brzusznej, czyli badanie Dopplera aorty brzusznej czy tętnic nerkowych, wymaga przygotowania pacjenta. Zalecenia się takie same, jak w przypadku USG jamy brzusznej – lekkostrawna dieta, zażywanie leków przeciw wzdęciom czy przyjście na badanie na czczo.
Aparaty USG w naszej placówce we Wrocławiu
W OMNI Clinic we Wrocławiu posiadamy nowoczesne aparaty USG dostosowane do specyfiki realizowanych usług w poradniach specjalistycznych. Każdy aparat USG wyposażony jest w specjalistyczne głowice do badań USG. O profesjonalną diagnostykę pacjentów dba doświadczona kadra medyczna, a dogodna lokalizacja (Wrocław, ul. Legnicka 56) zapewnia bezproblemowy dojazd na wizytę.
Przychodząc na badanie USG każdy pacjent powinien mieć wcześniejsze wyniki badań USG, jeśli to kolejne badanie, a także ostatnie wyniki badań laboratoryjnych oraz pozostałą dokumentację medyczną, do której należą: wypisy ze szpitala, opisy badań RTG, itp.