Wodorowy test oddechowy w kierunku sibo
Wodorowy test oddechowy
Pozwala określić poziom wodoru w wydychanym powietrzu, po podaniu pacjentowi węglowodanów (cukrów). Wodorowe testy oddechowe znajdują zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń gastroenterologicznych, zarówno czynnościowych, jak i organicznych, ponieważ są łatwe do przeprowadzenia i niezbyt stresujące dla pacjenta.
Kiedy warto wykonać badanie
Wskazania do wykonania testów oddechowych to między innymi zespół jelita nadwrażliwego, diagnostyka biegunek i monitorowanie leczenia celiakii.
Wodór jest wytwarzany w procesie fermentacji przez bakterie obecne w jelicie grubym i cienkim. W przebiegu niektórych chorób część węglowodanów przyjętych z pokarmem nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej fermentacji. Ma to miejsce w różnych rodzajach nietolerancji cukrów, np. nietolerancji laktozy, fruktozy itd. Jednostką chorobową, w której zastosowanie wodorowego testu oddechowego ma zastosowanie jest zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, który często towarzyszy objawom zespołu jelita nadwrażliwego. Zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) rozpoznajemy w teście z glukozą lub laktulozą.
Jak przebiega badanie
Badanie przeprowadza się po doustnym podaniu wodnego roztworu odpowiedniego cukru i kolejnych pomiarach poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. W trakcie przeprowadzania badania pacjenci mogą odczuwać wzdęcia, ból brzucha lub inne objawy, które powinni odnotowywać w ankiecie, w której zapisywane są kolejne pomiary stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Czas przeprowadzenia badania wynosi do 180 minut. W tym czasie zaleca się, aby pacjent nie wykazywał aktywności fizycznej i pozostawał w spoczynku do czasu zakończenia pomiarów.
W badaniu wykorzystywany jest aparat Gastrolyzer Gastro+, który służy do monitorowania zawartości wodoru w wydychanym powietrzu.
Lekarze opisujący wynik badania
Wodorowe testy oddechowe w naszej pracowni testów oddechowych opisują doświadczeni lekarze gastroenterolodzy: dr n. med. Jarosława Semianów-Wejchert oraz lek. Paweł Iwanicki. Lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób przewodu pokarmowego.
Przygotowanie do badania
Cztery tygodnie przed badaniem:
- nie przyjmować antybiotyków,
- nie należy poddawać się kolonoskopii i fluoroskopii.
Tydzień przed badaniem:
- nie przyjmować środków zagęszczających ani rozluźniających stolec,
- nie przyjmować witamin ani suplementów zawierających fruktozę jako środek aromatyzujących albo laktozę jako wypełniacz,
- nie przyjmować suplementów błonnika, Immodium ani Pepto Bismolu,
- Unikać przyjmowania prebiotyków i probiotyków
- Unikać przyjmowania inhibitorów pompy protonowej i antagonistów receptora H2
Trzy dni przed badaniem:
Na trzy dni przed badaniem pacjent powinien zastosować poniższą dietę*. Jeżeli pacjent nie ma pewności, czy dany produkt jest dozwolony, należy powstrzymać się od jego spożywania, aby uniknąć ewentualnego wpływu na wynik badania.
Produkty niedozwolone:
- ziarna zbóż i przetwory zbożowe,
- mleko i produkty mleczne,
- owoce i przetwory owocowe,
- warzywa,
- orzechy, nasiona i rośliny strączkowe,
- wszystkie produkty zawierające syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, produkty bezcukrowe, keczup, miód, musztarda, majonez itp.
Produkty dozwolone:
- pieczony lub grillowany kurczak, indyk lub ryba z małą ilością soli,
- biały ryż gotowany na parze,
- jajka,
- woda.
*Zaleca się stosowanie powyższej diety przez co najmniej 24 godziny. W przypadku pacjentów cierpiących na zaparcie zaleca się dietę trwającą dwa lub trzy dni, ponieważ przejście pokarmu przez jelito jest spowolnione.
12 godzin przed badaniem:
Nie przyjmować żadnych pokarmów na co najmniej 12 godzin przed badaniem. Pić tylko niegazowaną wodę. W dniu badania nie przyjmować lekarstw. UWAGA: jeśli pacjent jest diabetykiem i przyjmuje odpowiednie lekarstwa albo cierpi na chorobę, na którą może mieć wpływ stosowana dieta lub nieprzyjmowanie pokarmów, należy skonsultować się z lekarzem.
W dniu badania:
- nie przyjmować żadnych lekarstw,
- nie palić przed badaniem ani w trakcie badania
- nie żuć gumy ani cukierków,
- nie wykonywać ćwiczeń gimnastycznych,
- nie używać kleju do protez zębowych,
- na dwie godziny przed rozpoczęciem testu należy umyć zęby,
- przygotować listę wszystkich przepisanych przez lekarza produktów leczniczych,
- przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na badanie, ponieważ może potrwać do 3 godzin,
- można przynieść coś do czytania dla wypełnienia czasu podczas badania,
dr n. med. Jarosława Semianów-Wejchert
Wizyty stacjonarne: tak
Teleporady: tak
Przyjmuje dzieci: nie
Dodatkowe informacje: wykonuje USG jamy brzusznej, badanie FibroScan (ocena wątroby) oraz opisuje testy oddechowe (test wodorowy oraz test wodorowo-metanowy)
Cennik
Cena badania: 280zł
Cena badania: 180zł
Cena badania: 350zł
Cena badania: 350zł
lek. Paweł Iwanicki
Wizyty stacjonarne: tak
Teleporady: tak
Przyjmuje dzieci: nie
Dodatkowe informacje: konsultuje pacjentów w poradni, opisuje testy wodorowe oraz wodorowo-metanowe w pracowni testów oddechowych oraz wykonuje badanie FibroScan
Cennik
Cena badania: 280zł
Cena badania: 280zł
Cena badania: 180zł
Cena badania: 350zł
Cena badania: 350zł
Cena badania: 850zł
Najnowsze opinie pacjentów o naszych usługach
DOSKONAŁA Na podstawie 2430 opinii Zbigniew Lukacz07/02/2025 Witam.Wszystko odbyło się zgodnie z moimi oczekiwaniami. Dariusz Widlarz07/02/2025 Moim zdaniem,najlepsza prywatna klinika we Wrocławiu. Szeroki wachlarz konsultacji na najwyższym poziomie.Nowoczesny sprzęt miagnostyczny.Personel recepcji b.pomocny.Co do samych wizyt widać olbrzymie doświadczenie lekarzy,trafne diagnozybl i skuteczne leczenie.Dziekuję za pomoc całemu personelowi kliniki a szczególnie Pani dr Gabrieli Watemborskiej-Matuszyk. Urszula Tomala07/02/2025 Miałam wizytę u dr Wójcicki miło było posłuchać, pytania i wątpliwości rozwiane. Tu lekarz jest dla ludzi,wie po co przychodzi do pracy. Jest super . Gosia Waluda07/02/2025 Jestem zadowolona z Panstwa usługi. Dziękuję Ewa Olechnowicz07/02/2025 Jestem.bardzo zadowolona z wizyty. Pani dr.bardzo sympatyczna wszystko mi tłumaczyła po kolei co powinnam wiedziec. Myślę że nalezy takich lekarzy polecać. Magdalena Chwedoruk07/02/2025 Polecam super pani neurolog , bardzo fajna klinika. Karolina Wierzbicka07/02/2025 Wizyty w omni clinic przebiegają w miłej i przyjaznej atmosferze, lekarze są wyrozumiali i wszystko dokładnie tłumaczą . Polecam
Rejestracja online
Zapraszamy do korzystania z internetowej rejestracji do poradni i lekarzy Centrum Medycznego OMNI CLinic we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56.