Badanie endoskopowe polega na umieszczeniu we wnętrzu przewodu pokarmowego giętkiej rurki (sondy) zakończonej światłowodem. Endoskopia jest niezwykle pomocnym badaniem, ponieważ pozwala lekarzowi zobaczyć to, czego nie byłby w stanie dostrzec przy pomocy innych typów badań, na przykład badania USG.
Endoskopia jest niezastąpionym badaniem w profilaktyce antynowotworowej oraz przy podejrzeniu występowania u pacjenta nowotworów jelita grubego, żołądka czy przełyku. W przypadku stwierdzenia w trakcie badania niepokojących elementów, lekarz pobiera fragment zmiany oraz przekazuje do laboratorium histopatologicznego, którego zadaniem jest ustalenie budowy komórkowej zmiany oraz określenie, czy zmiana jest zmianą złośliwą. W takim przypadku badanie endoskopowe pomaga określić z jakim typem, zapalnym czy złośliwym, ma do czynienia lekarz.
Endoskopia jest badaniem pomocnym także przy diagnozowaniu wrzodów żołądka. Jeżeli badanie endoskopowe wykaże, że pobrany fragment wrzodu ma charakter trawienny, lekarz stosuje w jego leczeniu terapię farmakologiczną. Jeśli jednak okaże się, że wrzody spowodowane są zmianami nowotworowymi, można wtedy podjąć decyzję o podjęciu leczenia onkologicznego.
Badania endoskopowego nie należy się obawiać. Jest ono jednym z najlepszych sposobów na zdiagnozowanie wszelkiego rodzaju zmian i chorób w ciele człowieka. Wprowadzenie do ciała sondy i bezpośredni podgląd narządów umożliwia postawienie dokładnej diagnozy, zwiększając przy tym szansę na całkowite wyleczenie chorego.