Dowiedz się więcej o badaniu USG ortopedycznym
Badania USG dzięki swojej dokładności umożliwiają postawienie precyzyjnej diagnozy przez lekarza. W naszym centrum medycznym mamy aparaty USG pozwalające na przeprowadzanie kompleksowych badań USG, w tym badań jamy brzusznej, tarczycy, piersi, węzłów chłonnych, stawów i mięśni, serca czy DOPPLER żył i tętnic. USG ortopedyczne, czyli badanie stawów i mięśni, w tym USG kolana, ręki czy USG barku, to w pełni bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny sposób, aby pomóc w diagnostyce pacjentów z problemami narządu ruchów.
Badanie USG ortopedyczne
Badanie USG polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, o wysokiej częstotliwości, które odbijając się echem od badanej tkanki, są rejestrowane i przetwarzane w aparacie USG w formie obrazu. Dzięki temu lekarz, wykonujący badanie może zweryfikować budowę badanej części ciała. Badanie USG ortopedyczne pozwala szybko ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł, które wspólnie budują stawy. Jest ono przeprowadzane w diagnostyce stanów pourazowych, zmian zwyrodnieniowych czy schorzeń przewlekłych. W badaniu widoczne są również objawy toczącego się zapalenia w obrębie stawu, takie jak obecność płynu wysiękowego, czy obrzęku. USG ortopedyczne wykrywa wszelkie zmiany patologiczne, typu guzy czy ropnie, jest ono również przeprowadzane w celu oceny dotychczasowego leczenia pacjenta lub wykonanego zabiegu. Do badań USG ortopedycznego zaliczamy m.in:
Obecnie najczęściej wykonywane USG ortopedyczne, to przede wszystkim badania związane z kończyną dolną, w tym USG stawu kolanowego czy USG stawu skokowego. Na badania USG zgłaszają się nie tylko pacjenci z urazami, ale i osoby cierpiące na przewlekły ból i związane z nim ograniczenie zakresu ruchów. USG barku jest niezastąpione przy diagnozie m.in. zespołu bolesnego barku, a kolei USG ręki może potwierdzić problemy z m.in. zespołem cieśni nadgarstka.
USG to badanie, które przeprowadza się również przed planowaną operacją – przykładowo, USG kolana należy do obowiązkowych badań wykonywanych przed m.in. endoprotezą kolan, z kolei USG stawu skokowego stanowi nieocenioną pomoc dla lekarza, który ma przeprowadzić rekonstrukcję więzadeł stawu skokowego u pacjenta. Zaleca się je wykonywać również po każdym urazie skrętnym kostki. Na badanie USG narządu ruchu warto się także zdecydować w przypadku zaczerwienienia stawów, osłabienia siły mięśniowej w obrębie kończyny czy podejrzeniu przeciążenia stawów.
Czy badanie USG boli i czy jest bezpieczne?
Badanie USG ortopedyczne jest całkowicie bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla personelu wykonującego. Jest ono przeprowadzane u osób w każdym wieku, jak i u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Badanie USG kolana, jamy brzusznej czy innej, dowolnej części ciała, można wielokrotnie powtarzać, a to niezmiernie ważne, bo dzięki USG lekarz szybko i bezboleśnie poznaje wnętrze naszego organizmu i może kontrolować postęp w leczeniu. USG ortopedyczne to badanie wykonywane w pozycji stojącej lub leżącej (w zależności od badanego obszaru ciała). W przypadku USG ręki pacjent kładzie dłoń na stoliku, pomocne są także specjalne wałki, ułatwiające prawidłowe ułożenie kończyny. Badanie trwa zwykle ok. kilkunastu minut. Pacjent od razu może wracać do swoich codziennych zajęć, a nad interpretacją badania czuwa nasza wykwalifikowana kadra medyczna.
Przygotowanie do badania USG
Badanie USG ortopedyczne nie wymaga wcześniejszego przygotowania. W przypadku USG ręki konieczne jest ściągnięcie biżuterii z dłoni.
Aparaty USG w naszej placówce we Wrocławiu
Szukają Państwo specjalistycznej przychodni w mieście Wrocław, aby wykonać badanie m.in. USG stawu kolanowego czy ręki? Zapraszamy do naszej placówki! W OMNI Clinic (ul. Legnicka 56, Wrocław) posiadamy nowoczesne aparaty USG dostosowane do specyfiki realizowanych badań w poradniach specjalistycznych. Każdy aparat USG wyposażony jest w specjalistyczne głowice do badań USG. Badania przeprowadzają wykwalifikowani, doświadczeni lekarze. Szeroka kadra medyczna w OMNI Clinic to nie tylko gwarancja szybkiego wykonania i interpretacji badania USG, ale i fachowa opieka medyczna na każdym kroku w procesie leczenia pacjenta.
Na każde badanie USG pacjent powinien mieć przygotowane wcześniejsze wyniki badań USG (jeśli ma) oraz poprzednie wyniki badań laboratoryjnych wraz z pozostałą dokumentacją medyczną, do której należą: wypisy ze szpitala, opisy badań RTG, itp.