USG przezciemiączkowe

4.9/5 - (192 votes)
Informacje o badaniu

W OMNI Clinic we Wrocławiu obejmujemy opieką medyczną pacjentów w każdym wieku. Zapraszamy do umówienia terminu konsultacji lekarskiej wszystkich rodziców noworodków i niemowląt. Jednym z badań zalecanych najmłodszym pacjentom jest USG przezciemiączkowe. Dowiedz się więcej na jego temat i sprawdź, kiedy zgłosić się z dzieckiem na wizytę u lekarza.

Na czym polega badanie USG przezciemiączkowe?

USG przezciemiączkowe to badanie USG głowy dziecka, pozwalające na ocenę jego ośrodkowego układu nerwowego. Badanie to jest przeprowadzane na obszarze, w którym występuje miękkie spojenie kości czaszki (ciemię). Lekarz przesuwa po główce dziecka głowicą USG pokrytą żelem o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała dziecka. Rodzic może być obecny w trakcie badania. Zalecane jest nakarmienie dziecka ok. 30 minut przed USG, aby mały pacjent był spokojny i zrelaksowany.

Warto dodać, że badanie USG głowy przezciemiączkowe jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej (TK) i badania rentgenowskiego (RTG) nie wykorzystuje ono potencjalnie szkodliwego promieniowania jonizującego.

Kiedy wykonać USG przezciemiączkowe?

USG przezciemiączkowe można wykonywać do momentu zrośnięcia się ciemiączka przedniego. Zasklepia się ono między dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia dziecka.

Co wykrywa USG głowy przezciemiączkowe?

Badanie wykonuje się zarówno ze względu na istniejące wskazania medyczne, jak i z przyczyn profilaktycznych. Dzięki jego przeprowadzeniu lekarz w bezbolesny sposób może dokładnie zbadać struktury i jamy mózgu oraz naczynia krwionośne znajdujące się w jego obrębie. USG przezciemiączkowe jest przeprowadzane m.in. u wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową, a także dzieci, u których podejrzewa się wady rozwojowe mózgu czy urazy okołoporodowe. Diagnostyka USG głowy jest również konieczna w przypadku zdiagnozowanych zakażeń w okresie płodowym czy wystąpienia u matki ciąży cukrzycowej.

Badanie to pozwala diagnozować szereg schorzeń i wad rozwojowych, takich jak:

  • wodogłowie,

  • krwawienie,

  • niedotlenienie,

  • guzy oraz torbiele,

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest także występowanie u dziecka drgawek, wysokiego przyrostu obwodu głowy, pulsującego lub uwypuklonego ciemiączka czy obniżonego napięcia mięśniowego.

USG głowy przezciemiączkowe – umów wizytę w OMNI Clinic Wrocław

Badanie USG przezciemiączkowe może być przeprowadzone tylko do momentu zrośnięcia się ciemiączka przedniego. Jeśli zależy Ci na czasie, umów się na wizytę do specjalisty prywatnie.

W OMNI Clinic we Wrocławiu posiadamy nowoczesne aparaty USG dostosowane do specyfiki realizowanych usług w poradniach specjalistycznych. Każdy aparat USG wyposażony jest w specjalistyczne głowice do badań USG. O profesjonalną diagnostykę pacjentów dba doświadczona kadra medyczna, a dogodna lokalizacja (Wrocław, ul. Legnicka 56) umożliwia bezproblemowy dojazd na wizytę.

Rejestracja na badanie i konsultację lekarską odbywa się osobiście, online, telefoniczne lub mailowo. Nasz personel jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do soboty. Cena za USG i wizytę jest podana w zakładce cennik, szczegóły na temat konsultacji i badań podajemy także w momencie rejestracji.

Personel wykonujący badania

Dr n. med. Dorota Lisowska-Mikołajków

Wizyty stacjonarne: tak

Teleporady: nie

Przyjmuje dzieci: tak

Dodatkowe informacje: konsultacje dzieci do 3 roku życia, możliwość wykonania USG przezciemiączkowego w trakcie wizyty

Cennik

Konsultacja neurologa dziecięcego

Cena badania: 250

Konsultacja neonatologiczna

Cena badania: 250

Konsultacja z USG przezciemiączkowym

Cena badania: 350

71 700 05 31

Najnowsze opinie pacjentów o naszych usługach

 

Rejestracja online

Zapraszamy do korzystania z internetowej rejestracji do poradni i lekarzy Centrum Medycznego OMNI CLinic we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56.