Aktualności

Diagnostyka choroby refluksowej w OMNI Clinic

Szanowni Pacjenci,

informujemy, że rozszerzyliśmy zakres realizowanych badań w naszej poradni gastroenterologicznej o 24-godzinną pHmetrię przełykową z impedancją.

Badanie to wykorzystujemy w diagnostyce schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie pozwala na rozpoznanie choroby refluksowej przełyku (zarówno przy refluksie kwaśnym, jak i niekwaśnym), zwłaszcza wówczas, gdy nie ma zmian zapalnych w przełyku w gastroskopii.

Choroba refluksowa (zwana GERD) jest przewlekłą chorobą górnego odcinka przewodu pokarmowego związaną z zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Problem tkwi w nadmiernej relaksacji dolnego zwieracza przełyku odcinka przełyku tuż nad żołądkiem, w którym panuje wyższe ciśnienie zabezpieczające przed zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej. Objawy można podzielić na:

  • przełykowe (zgagę, regurgitacje, dysfagię, niekardiologiczny ból w klatce piersiowej, niestrawność)
  • pozaprzełykowe, jak czkawka, kaszel, chrypka.

Chorobę refluksową przełyku diagnozujemy na podstawie objawów, gastroskopii, a w ciężkich lub opornych na leczenie przypadkach zarezerwowane jest badanie pH-metryczne (ocena pH w przełyku) oraz impedancja przełykowa (ocena zarzucania, niezależnie od pH).

Badanie 24-godzinnej pHmetrii przełykowej z impedancją wykonywane jest przez lek. Pawła Iwanickiego, po wcześniejszej kwalifikacji oraz rejestracji.

Szczegółowe informacje o badaniu dostępne są na podstronie phmetrii lub po kontakcie z pracownikami rejestracji.

Oceń